Оперета от Асен Карастоянов
Либрето Коста Райков
По повестта на Любен Каравелов
Диригент Стефан Бояджиев
Режисьор Николай Априлов
Сценография и костюми Ася Стоименова
Хореография Радослав Иванов
Диригент на хора Надежда МакКюн
Плакат Славяна Иванова
Фотография Росен Донев
Действащи лица и изпълнители:
ДЯДО ЛИБЕН – Иво Танев
ДЕЛА – Милена Захариева
ПАВЛИН – Борис Луков, Пламен Михайлов
ХАДЖИ ГЕНЧО – Владислав Карамфилов – Въргала
ЦОНА – Благовеста Статева
ЛИЛЯНА – Мария Павлова, Жана Костова
ИВАН – Велин Михайлов
ЯНКА – Лилия Илиева-Михайлова
ЕРЧО – Мартин Киров
ГЕРЧО – Илко Захариев
ЦИГАНКА – Калина Жекова, Вяра Железова
БАБА ТОДОРА – Даниела Рабчева
КЛЮКАРКИ – Галина Великова, Марина Иванова, Полина Бахчеванова,
Красимира Митева, Миглена Страдалска, Събина Матеева
Хор и оркестър на Държавна опера Варна
Със специалното участие на Танцов ансамбъл „Одесос” при МВР Варна
Премиера – 1, 2 март 2024, 19.00, Държавна опера Варна.
През 2024 г. Николай Априлов инсценира за четвърти път на варненска сцена емблематичната творба на Асен Карастоянов, след изключително успешните си постановки от 2005, 2011 и 2016 г. Сравнявана с „Ромео и Жулиета“, но с щастлив край, оперетата следва едноименната повест на Любен Каравелов за копривщенските големци, които заради съседска свада отказват да оженят децата си, отдавна влюбените един в друг Лиляна и Павлин. И както всички знаят, след много перипетии, в които по възможно най-забавния начин се разкрива народопсихологията на българите от епохата на Възраждането, любовта побеждава.
„Нямам нищо против точно тази оперета да определят като моя „запазена марка“. Съюзила музиката с театъра по един чудесен начин, „Българи от старо време” остава най-желаната и най-възторжено приета българска оперета, заради героите, духа, стремежа към свобода, прекрасната музика с толкова българско звучене, шевиците и костюмите, заради всичко, което е заложено в нашето ДНК“, отбелязва с усмивка Николай Априлов.
Иво Танев потвърждава казаното от режисьора: „Българите обичат „Българи от старо време“, защото те са извор на българското. Любен Каравелов ни показва какви са били ценностите на българина по време на Възраждането, показва хубавите и недотам хубавите черти в нашата народопсихология. Интересно е как ние днес ще прочетем „Българи от старо време“ и дали ще разберем какво сме махнали, какво сме добавили към себе си, 180 години по-късно.“
„Българи от старо време“ е едно от най-стойностните произведения в българската драматурги“, убеден е и Владислав Карамфилов. „Имам големия късмет да играя един от най-забавните герои в българската драматургия. Образът на Хаджи Генчо е еманация на човешките недостатъци, стиснат, хитър, подмолен, той е носител на доста пороци, които обаче умее да владее в своя полза. Двамата с Дядо Либен са антиподи. Всъщност героите на „Българи от старо време“ живеят навсякъде по земята. Но етносът, хореографията и музиката, които носят българска специфика, оказват своето въздействие и пораждат любовта на публиката.“
Пристрастно е отношението към „Българи от старо време“ и на Лилия Илиева-Михайлова и Велин Михайлов, които са двойка, освен на сцената, и в живота, благодарение именно на това заглавие. „Много съм щастлива всеки път, когато се докосна до този спектакъл, тъй като той ни връща в едно време, когато дадената дума е имала тежест. Да кажеш на някого, че го обичаш и да му дадеш думата си, че ще се ожениш за него, е било закон. За жалост ценностите са избледнели, а „Българи от старо време“ ни припомнят добрите български традиции. Припомнят ни колко е хубаво, когато казваш това, което мислиш и правиш това, което казваш“, уточнява Лилия Илиева-Михайлова.
Още по темата:
„БЪЛГАРИ ОТ СТАРО ВРЕМЕ“ ИДВАТ ВЪВ ВАРНА НА ПЪРВИ МАРТ
Оперетата „Българи от старо време“ е първото ново заглавие в афиша на Варненската опера за 2024 г.
Премиера на оперетата "Българи от старо време" във Варна
Премиера на "Българи от старо време" на 1 и 2 март във Варна