„Хитрата лисичка” от чешкия композитор Леош Яначек поставя за пръв път в своята история Варненската опера. Режисьор е Вера Немирова, диригент е Павел Балев. Премиерата ще бъде на фестивала „Опера в Летния театър“ на 7 юли.
Заглавието на Яначек ще бъде ново за България, защото досега има само един детски спектакъл на тази опера в много съкратена версия преди близо десет години в София, каза преди премиерата Павел Балев и определи постановката като трудно, но благодатно режисьорско предизвикателство. По думите му операта е в типично чешка музикална естетика, която е малко позната у нас. Балев и Немирова са направили българския превод, като са се постарали да бъдат дословно верни на либретото и да създадат версия, абсолютно адекватна на оригинала. Според диригента това ще помогне много за бъдещия живот на спектакъла.
Той смята, че темата в „Хитрата лисичка“ не е само за деца, а най–вече за възрастните и касае отношенията на човека с природата. Алегорията в спектакъла го прави изключително интересен, съдържат се силни и дълбоки послания, каза Балев, който мисли, че стогодишната опера сега звучи по–актуално от преди.
Имаме супер екип, певците са амбицирани и им е много интересно. Ще стане спектакъл, който трябва да се види, сподели още той. Балев уточни, че гледа на цялостната си работа за Варненската опера като неин постоянен гост–диригент като на сериозен ангажимент, в който да изгражда програма, допринасяща за дългосрочното развитие на институцията. „Амбицията ни като гостуващи творци, които дават акцентите в репертоарния план, е да създадем неща, които не се правят другаде или не по начина, който предлагаме във Варна“, сподели той.
Спектакълът „Хитрата лисичка“ е резултат от отношенията с побратимения на Варна германски град Рощок, който също е на морето, припомни режисьорката Вера Немирова. Тя е израснала там и биографията й е тясно свързана с града, където майка й Соня Немирова е била прима на местния театър в период от 12 години. „Моята сценична биография започна с ролята на лисичето в операта. Доста години след това, когато театърът ме покани да поставя именно тази опера, приех с радост и това беше единственото културно събитие в цялата област в една от годините на КОВИД пандемията“, разказа Немирова. Заглавието е едно от последните, които тя прави заедно с майка си като драматург и сърежисьор.
„Радва ме, че постановката има шанс за втори живот, и то в още по–автентична обстановка като Летния театър на Варна, сред дървета и растения. Там ще оживеят всички животни от фантазията на Яначек – лисичката, язовецът, малката жабка, мушиците, скакалците и щурците“, сподели режисьорката. Тя смята, че постановката е прекрасно предизвикателство, което превръща всички артисти, които участват, в деца. Хем е трудно, хем разтоварващо, защото събужда фантазията ни, коментира тя. Наред с трупата на Варненската опера, в спектакъла играят и възпитаници на Детско–юношеската опера в града.
Немирова изтъкна, че в „Хитрата лисичка“ има философски послания за цикъла на живота и смъртта, илюстрирани чрез природата, където всичко подлежи на метаморфоза. „Това произведение ни дава да се замислим за живота, за смисъла му и за съобразяването с природните закони. Учи ни да не замърсяваме, да се борим за чистота на горите и водите, за съхранението на животните“, каза тя. Според нея тази тема вълнува изключително много подрастващото поколение, тъй като виждаме млади хора, които протестират ежедневно срещу екологичните проблеми. Операта не описва само красотата на природата, а показва и колко сме задължени да я защитаваме, защото тя е нашият общ дом, в който все пак трябва да живеем, добави режисьорката.
Леош Яначек пише музиката и либретото на „Хитрата лисичка“, вдъхновен от фейлетони и комикси, публикувани в чешкия вестник „Народни новини” в началото на миналия век, уточниха от Варненската опера. Той е бил преподавател в института за учители в Бърно, където създава Органна школа и филиал на Пражката консерватория. Основател е на известните Моравски музикални тържества. Композира общо десет опери.
Сценографията и костюмите на варненската постановка са на Димана Латева, която от години работи за германската сцена. Хореограф е Анна Пампулова, която участва и в мюзикъла „Калас и Онасис“. Сред певците, които изпълняват ролите в операта, са Илина Михайлова, Лилия Илиева, Мария Павлова, Димитринка Райчева, Иво Йорданов, Силвия Ангелова, Гео Чобанов, Евгений Станимиров.