Маестро Павел Балев и режисьорката Вера Немирова представят своя интерпретация на комичната опера на Леош Яначек.

 

ЛЕОШ ЯНАЧЕК завършва Органната школа в Прага. Преподава музика в института за учители в Бърно, където създава Органна школа и филиал на Пражката консерватория. Занимава се с изследвания на чешкия фолклор. Основател е на известните Моравски музикални тържества. Композира, в продължение на повече от 30 години, 10 опери, сред които „Шарка“, „Началото на романа“, „Йенуфа“, „Съдба“, „Бурята“, „Пътешествията на пан Браучек“, „Хитрата лисичка“ и др. Става известен извън родината си в последните години на живота си.

 

Операта за възрастни и деца „Хитрата лисичка“, по либрето и музика на чешкия композитор Леош Яначек (1854–1928), се поставя за първи път в 76–годишната история на Варненската опера и е първо цялостно представление на тази творба в България, научи ДУМА от Виолета Тончева, пиар на ТМПЦ Варна. Постановката е на двамата утвърдени на световната оперна сцена творци – постоянния гост–диригент на Държавната опера във Варна Павел Балев и постоянния гост–режисьор на ДО Варна Вера Немирова. Тяхната интерпретация на „Хитрата лисичка“, с първия български превод от чешкия оригинал, дело на тандема Балев–Немирова, ще бъде премиерно представена на ММФ „Варненско лято“ на 7 юли от 21:00 ч. в рамките на XIV „Опера в Летния театър – Варна 2023“. Но представлението ще бъде на основната сцена на операта заради неблагоприятната метеорологична прогноза. Продукцията на ДО Варна е колаборация с Volkstheater Rostock, Германия.

 

„Хитрата лисичка“ догодина ще стане на 100 години, а в България едва сега правим първото й цялостно представление, уточнява маестро Павел Балев. Отсъствието й от българската сцена се дължи, според него, на по–различната структура и интонационна среда в музиката на Яначек, която е не само романтична, тя е търсеща, оригинална, самобитна и естествено поднесена, но не и авангардна. Яначек изгражда един приказен сюжет, в който внася детското възприятие, но „Хитрата лисичка“ не е опера за деца, а философска приказка, която показва връзката на човека с животните, птиците и цялата природа в паралел, поднесен с фина и много изтънчена музикална окраска, обобщава диригентът.

 

За Вера Немирова „Хитрата лисичка“ е алегория за несломимото и непреклонимото – лисичката не се подчинява на никакви закони, освен на законите на природата. В центъра стои нейната воля за свобода. Автобиографичният характер на творбата е заложен в образа на лесничея, който разпознава в очите на лисичката своята несподелена любов от младини, която му се е изплъзнала точно по същия начин като лисичката.

 

Сценографията и костюмите са на Димана Латева, хореография Анна Пампулова, светлинен дизайн Даниел Йовков, диригентка на хора – Надежда Маккюн, асистент–диригент – Петър Тулешков, плакат – Славяна Иванов.

 

Действащи лица и изпълнители:

 

Лисичката – Илина Михайлова, Лилия Илиева

Лисичокът – Мария Павлова, Димитринка Райчева

Лесничеят – Иво Йорданов

Жената на Лесничея/Кукумявката – Силвия Ангелова

Учителят – Пламен Райков

Кучето – Велин Михайлов, Лев Караван

Свещенникът и Язовецът – Гео Чобанов, Евгений Станимиров

Хараща (бракониер) – Ханс Грьонинг, Венцеслав Анастасов

Пашек, кръчмар – Владислав Владимиров

Госпожа Пашенкова, кръчмарка – Галина Великова

Пепик, син на лесничея – сопран, ВДЮО

Франтик, приятел на Пепик – сопран, ВДЮО

Малката Лисичка – сопран, ВДЮО

Петелът – Артьом Арутюнов, Пламен Райков

Кокошкар(к)ата – Радинела Василева, Надежда Радкова

Совата – Радинела Василева, Надежда Радкова

Кълвач – Калина Жекова

Комар – Лев Караван

Щурец, Скакалец, Муха, Жаба – хористи от ВДЮО

Водно конче – Тиана Георгиева

Лисичета – хор от ВДЮО

Кокошки – хор на Държавна опера Варна

 

Оркестър на Държавна опера Варна с концертмайстори Анна Фурнаджиева и Красимир Щерев, асистент–режисьор Димитър Левичаров, помощник–режисьори Грета Атанасова и Вероника Минкова, корепетитори Руслан Павлов, Соси Чифчиян, Юлия Росинец и Димитър Фурнаджиев.

 

https://www.duma.bg/