Художник и писател, известен с интересите си в областта на историята и краезнанието, Николай Савов е автор на книгите „Паметниците на Варна“, „Руските паметници във Варна“, „Чешмата на султана“, романа „Параклисът“, книгата с разкази „Любов“.
Последната му книга „Кондиката на Варна“ представлява обемна хроника на Варна, която на 485 страници проследява с текст и снимки историческите сведения за града от създаването му до днес.
За събирането, подреждането и написването на този изключителен летопис, единствен по рода си в България, авторът е ползвал личния си архив, периодиката, събрана в Регионалния отдел на РБ „Пенчо Славейков“, както и архивни единици от Държавен архив Варна, Централния военен архив във Велико Търново, документи от Националния военноисторически музей в София и от Военноморския музей във Варна, лични архиви на съмишленици. „Кондика на град Варна“ е луксозно издание с кожена подвързия, отпечатано в изд. „Стено“, 2021, с финансовата подкрепа на щедри варненци, на които авторът поднася своята благодарност.
Из Въведение в „Кондика на град Варна“:
… Именно там – в манастирите и черквите на първите християни и по домовете си всеки, който можел да чете и пише, продължавал започнатото от старозаветните пророци и от новозаветните апостоли. Да записва всичко, което се случва в християнската общност, в държавата и сред Божията природа. Да записва дните, в които Бог им праща радост или наказание. Пишел Кондика. Така се нарича този тип животоописание, макар някъде да го наричат Записна книга или Дефтер или Кодекс. Във Варна и наоколо винаги се е наричал Кондика.
Всяка черква и манастир във варненския край си има Кондика, всяка християнска община и всеки грамотен член на настоятелство пишел Кондика. Във Варна и в света на християните изобщо, откакто Синът Божи се прибрал при Отца Си, та досега били изписани хиляди кондики – кондики от по няколко реда и кондики от по няколкостотин страници. Твърде често тези сбити животоописания представлявали най-ценните вещи на християнските братства, оставали си такива, докато братството съществува и ставали все по-ценни с времето.
„Кондиката на град Варна“ има същата скромна задача, каквато са имали кондиките, писани през вековете преди нея. Да опише и подреди дните, в които Бог е пратил нещо по – специално на нашия град, да опише месеците и годините, през които се е случило нещо по – знаменателно и което времето е решило да пропусне милостиво през смазващата тежест на своите столетия. В името на тази именно задача, преди да бъдат описани, дните и събитията бяха оглеждани с много внимание да не би да бъде преместен някой ден там, където той никога не е бил, или да се изпише събитие, несвързано с мястото на Варна и така да се разместят пластовете на времето около града ни.
Затова може да се каже, че събраните в „Кондиката на град Варна“ столетия, години, месеци и дни и нощи имат за цел да помогнат на варненеца да завърти без усилие този калейдоскоп от събития и пъстрият вихър от дни и години да му помогне да прелети с лекота над миналото на нашия град. Да види от високо неговата история и неговите случки такива, каквито ги е видял и подредил с много труд и прилежание авторът на Кондиката. Надявам се това да бъде изживяване радостно и необичайно, да се случва дълго време, без значение кога ще започне – днес, утре или след много години, но винаги да носи радост на всеки, който вземе в ръце тази книга, разгърне нейните страници и се зачете в Кондиката на град Варна.