С „Набуко“ на 1 декември 2014 г. Държавна опера Варна отбелязва 45–годишната творческа дейност и 70–годишнината на концертмайстора Атанас Даскалов.

 

Роден на 31 януари 1944 год. в гр. Шипка, през 1954 г. след конкурс той е приет в Интерната за даровити деца и юноши музиканти в София, където учи три години до закриването му при Кирил Вапорджиев – един от водещите български виолончелисти и концертмайстор на Софийската филхармония.

 

Средното си образование получава в Музикалното училище в София и веднага след завършването му е приет в Инструменталния факултет на Музикалната академия, където учи при проф. Константин Попов.

 

През 1966 г. специализира при проф. Бохуш Херан в Прага. Дипломира се на 26 юни 1967 г. и от 1 юли с. г. след конкурс е назначен в оркестъра на Варненската опера. През 1971 г. отново печели конкурс – този път за първи водещ виолончелист – концертмайстор на Варненската опера и на това престижно място е неизменно до пенсионирането си през 2012 г.

 

В продължение на 27 години изтъкнатият инструменталист е лектор по виолончело в Музикалното училище във Варна и над 15 години е репетитор на Симфоничния оркестър на училището. Концертмайстор е на камерен оркестър „Симфониета” с диригент Милко Коларов. По–известни негови ученици са Весела Пандинова, Стилиана Ковачева – преподавателки в НУИ – София, Катерина Генчева – специализант при Патрик Деменга в Швейцария, синовете му – Георги и Ивайло Даскалови. По–големият – Георги след специализация при Клаус Марк в Майнц, Германия, сега е водач на групата виолончели в Държавна опера  Пловдив. По–малкият му син Ивайло Даскалов е специализирал и е бил асистент на проф. Роберт Коен в Швейцария. Дипломира се като солист и работи като помощник – концертмайстор на Катарската филхармония. Майсторството на българския инструменталист е забелязано от специалистите и Ивайло често получава покани за участие в интересни проекти с оркестъра на Миланската Скала.

 

Изкуството на Атанас Даскалов е високо ценено и от други български музикални състави, които го канят като концертмайстор при свои турнета или по–отговорни участия с различни професионални състави от София, Пловдив, Русе, Шумен и др. Атанас Даскалов е основател и ръководител и на Струнен квартет „Концертмайсторите”. Квартетът има изнесени много концерти във Варна и София, както и записи в Радио Варна. Като дългогодишен член на трупата на Варненската опера е участвал във всички задгранични турнета в Австрия, Германия, Гърция, Египет, Индия, Испания, Италия, Кипър, Румъния, Русия, САЩ, Украйна, Франция, Холандия, Чехословакия, Швейцария, Югославия.

 

Благодарение на съхраненото си здраве и днес той често застава отново на концерт майсторското си място, канен специално от диригентите, заради своето прекрасно и вдъхновено музициране. Със своя висок професионализъм и всеотдайност към нелеката професия на артист – оркестрант, дългогодишният виолончелист е пример за младите колеги и се ползва с авторитет сред всички, с които работи. Въпреки, че е „скрит” в оркестрината на операта, публиката с по–изтънчен слух лесно разпознава кога именно Атанас Даскалов изпълнява известните солови откъси от оперите. Казват, че виолончелото е най–любовният и емоционален инструмент, чийто тембър е най–близо до човешкия глас и Атанас Даскалов наистина умее да го постига!

 

На талантливия музикант и колега Атанас Даскалов пожелаваме много здраве и още дълго да ни радва с вдъхновеното си музициране!

 

На многая лета!

 

Дебют на Силвия Ангелова в ролята на Фенена

 

Още един повод за вълнение предстои на 1 декември. В ролята на Фенена, дъщерята на Набуко, ще дебютира Силвия Ангелова. „Щастлива съм, че ще пея тази роля. Фенена е много нежна, лирична, чувствена – една от най–красивите роли в мецосопрановия репертоар”, споделя солистката на Държавна опера Варна, която спечели преди време престижната стипендия Росини.

 

Родена в Добрич, Силвия Ангелова завършва НМА „Панчо Владигеров”, развива вокалната си техника с изтъкнатия български диригент Михаил Ангелов. След успешна специализация в майсторския клас на Райна Кабаиванска става стипендиант на фондация „Райна Кабаиванска”. През 2009 и 2010 г. участва в майсторските класове на Дарина Такова. Има няколко специализации в Италия, вкл. в „Опера студио” на римската академия „Санта Чечилия” в класовете на Рената Скотто, Анна Ванди и проф. Чезаре Скартон през 2008 г. В Италия учи и при известните вокални специалисти Мирела Паруто и Антонио Боае.

 

От 2012 г. Силвия Ангелова е солистка на Държавна опера Варна. В репертоара на младата певица присъстват ролите на Изолие („Граф Ори”), Розина („Севилският бръснар”), Мадалена („Риголето”), Мерцедес („Кармен”), Куна („Луд гидия”), Мария Магдалена („Исус Христос суперзвезда”) и др.

 

Като Набуко ще аплодираме баритона Пламен Димитров, чието изключително превъплъщение в тази коронна за неговия репертоар роля познаваме. Няма как да не отбележим, че само през последните няколко месеца Пламен Димитров прибави към своите последователни успехи още 2 забележителни баритонови партии – на Яго в „Отело” от Джузепе Верди и само преди дни – на Жерар в „Андре Шение” от Умберто Джордано.

 

Абигайл ще пресъздаде сопраното Димитринка Райчева, чийто изяви на варненска и софийска сцена винаги са белязани с вокална прецизност и изящно присъствие.

 

В ролята на Измаел публиката ще чуе най–младия солист от състава на Държавна опера Варна тенора Борис Луков, който вече заслужи ласкавата оценка на международната критика за своя Измаел в Опера в Летния театър това лято.

 

Знаковия образ на Закария ще представи още един впечатляващ солист на Държавна опера Варна и редовен гост на най–престижните италиански оперни сцени Евгений Станимиров.

 

Останалите роли се изпълняват от Гео Чобанов (Жрец), Галина Великова (Анна) и Христо Ганевски (Абдало).

 

На диригентския пулт на „Набуко“ ще застане маестро Борислав Иванов, режисьор на спектакъла е Кузман Попов.