ПРОКОФИЕВ В „ПЕТИТЕ СИМФОНИИ“ НА МАЕСТРО ГРИГОР ПАЛИКАРОВ
- Създадена на Сряда, 27 Ноември 2024 11:00
МАЕСТРО ГРИГОР ПАЛИКАРОВ пред ВИОЛЕТА ТОНЧЕВА за своя замисъл на забележителния музикален цикъл „Петите симфонии” с Оркестъра на Държавна опера Варна и пристрастието му към Петата симфония на Сергей Прокофиев; за светлите краски и завладяващия позитивизъм в странния и причудлив свят на творбата, която бележи върха в творчеството му; знаковите за симфонизма на XX век Сергей Прокофиев и Дмитрий Шостакович и Концертът за цигулка и оркестър на Шостакович със солист Светлин Русев и 300-годишния „Страдивариус”; за въздействието на историческия контекст върху музиката и съдбата на двамата композитори – от въодушевлението в края на Втората световна война до диктаторския сталински режим и пагубните ждановски обвинения в музикален формализъм и западно влияние; победите в политиката и изкуството, отказът от поуки...
Маестро Паликаров, предвкусвайки удоволствието от четвъртата среща в цикъла „Петите симфонии”, нека си припомним Вашия замисъл за тази поредица от концерти, превърнала се в истинско музикално явление в симфоничния пейзаж на Варна.
Още когато замислях цикъла „Петите симфонии”, който с голямо удоволствие и радост реализирам с оркестъра на Държавна опера Варна, трябваше да подбера въпросните пети симфонии. Естествено нямаше как да включа всички пети симфонии, а и не би било редно един цикъл да се разводнява във времето и да заприлича на телевизионен сериал. Идеята ми беше да представим знакови произведения както за самите композитори, така и за световната музикална съкровищница. На тази база и беше направен изборът на творбите. Започнахме цикъла през 2023 година с два концерта, в които изпълнихме Пета симфония на Густав Малер и Пета симфония на Пьотр Илич Чайковски. Тази година поднесохме Пета симфония на Дмитрий Шостакович, а за последния концерт от цикъла, който ще завърши през март 2025 година, се спрях на безспорно най-забележителната Пета симфония – тази на Лудвиг ван Бетовен. Когато стане дума за Петата, както и за Деветата, се сещаме именно за него. За предстоящия, предпоследен концерт от цикъла прехвърлях в ума си различни варианти – Ян Сибелиус, Антонин Брукнер, който има годишнина, но предпочетох да включа Петата симфония на Прокофиев.
Откъде идва пристрастието Ви към Петата симфония на Прокофиев?
Тя е знакова за симфонизма на XX век. Двама от най-големите носители на този симфонизъм са руските композитори Шостакович и Прокофиев. След като изпълнихме Петата симфония от Шостакович, както вече споменах, сега ще поднесем и Петата симфония на Прокофиев. Тя е създадена в много интересен момент от неговия живот, когато след повече от 10-годишно прекъсване композиторът се връща към жанра на симфонията. В този период Прокофиев композира много други творби, които му носят популярност, но сред тях няма нито една симфония. И така целият натрупан в тези години опит се излива в един мащабен опус, който се появява не кога да е, а в края на Втората световна война. Премиерата на Петата симфония съвпада с последните битки, които се водят на руска територия, преминава се към настъпление срещу окупаторите и в този всеобщ подем витае очакването за победа. Петата симфония на Прокофиев не отразява директно войната така, както примерно Седмата, и Осмата симфония на Шостакович. Но тя е всичко онова, което един композитор преживява в този момент и пречупва през своята художествена призма. А призмата на Прокофиев може да се определи като една от най-интересните призми на композиторите от XX век.
Стилът му е неповторим и изключително лесно разпознаваем за ценителите на симфоничното изкуство. Както не може да объркаш Моцарт или Шопен, по същия начин не може да объркаш и Прокофиев. Неговият странен и причудлив свят, наситен със своеобразен сарказъм, странен хумор и пречупени образи, ни пренася в една по-интересна и по-красива действителност от тази, в която реално живеем.
Неслучайно самият Прокофиев нарича своята Пета симфония „химн на свободния човек”.
Да, написана в светли краски по неговия неповторим начин, Петата симфония на Прокофиев излъчва завладяващ позитивизъм. Тя е приета много радушно, още повече че непосредствено преди самата премиера отекват артилерийските салюти, които ознаменуват навлизането на червената армия на немска територия. И премиерата на Петата симфония сякаш приветства това събитие.
Но не любопитното съвпадение, а начинът, по който Прокофиев изгражда своя симфонизъм, определя Петата симфония като крайъгълен камък в неговото творчество. След предишните симфонични произведения, две от тях с доста различни редакции, именно Петата симфония бележи върха в композиторското майсторство на Прокофиев.
В концерта на 11 декември, освен Петата симфония на Прокофиев, ще чуем и Концерта за цигулка и оркестър на Шостакович, със солист виртуозния цигулар Светлин Русев. За пръв път във Варна той ще свири на 300-годишния „Страдивариус”, на който преди това свиреше другият световноизвестен наш цигулар Минчо Минчев. Прокофиев, Шостакович и Светлин Русев, обединени от майсторската диригентска палка на Григор Паликаров, зареждат с очаквания за едно първокласно събитие с висококаратна стойност.
Надявам се да бъде така. Прокофиев и Шостакович, както вече казах, са знакови за симфонизма на XX век, а Светлин Русев няма нужда от представяне. Впрочем сам той предложи тази комбинация с Шостакович. Концертът на Шостакович е написан само три години след Петата симфония на Прокофиев, в един съвсем различен исторически период, в който и Шостакович, и Прокофиев, а и още неколцина композитори попадат под критиките на Жданов, тогава комисар по културата на СССР. Той възобновява нападки от 30-те години към съветските композитори, че не отразяват прогреса и светлото бъдеще и че в музиката им не се експонират в достатъчна степен оптимизмът и позитивизмът на съветския човек, а прозират формализъм, упадъчност и залитане към западни тенденции. Разбира се, тези обвинения са съвсем безпочвени, защото става дума за композитори, които сами по себе си са величини в големия свят на музиката. Но Шостакович дълбоко изстрадва общественото порицание, принуждава се да напусне Консерваторията в тогавашния Ленинград и да пише възхваляваща строя музика, за да изхранва себе си и близките си. Концертът му за цигулка и оркестър, породен от близкото приятелство с големия цигулар Давид Ойстрах, остава 7 години в забвение. Премиерата се състои едва на 29 октомври 1955 г., две години след смъртта на Сталин. Чак тогава Шостакович чува своето произведение за пръв път.
Нарицателно за политиката, която се намесва пагубно в живота не само на обикновения човек, а и на твореца...
И като говорим за интересни дати и събития, свързани с нашия концерт, нека да добавя още един факт. Прокофиев има нещастната съдба да почине в един и същ ден със Сталин. Милионите, афиширали скръбта си за Сталин, щяха да направят много по-добре, ако бяха отдали почитта си на един далеч по-достоен човек – Прокофиев. За съжаление, кончината на Прокофиев е абсолютно засенчена от смъртта на „вожда” и във вечния му път го съпровождат само най-близките. В тази плетеница от човешки съдби има много знаци и събития, от които ние, хората на XXI век, не сме си взели поука, за съжаление. Това послание също е залегнало в нашия концерт, в който с музиката на Прокофиев и Шостакович ще празнуваме най-голямата победа – победата на изкуството над реалността и времето.
„ПЕТИТЕ СИМФОНИИ”
Симфоничен концерт
Диригент: Григор Паликаров
Солист: Светлин Русев (цигулка)
В програмата: Концерт за цигулка и оркестър от Дмитрий Шостакович и Пета симфония на Сергей Прокофиев
Оркестър на Държавна опера Варна с концертмайстор Красимир Щерев
XXV Коледен музикален фестивал – Варна 2024
11 декември, 19.00, ФКЦ, Зала 1