Опера от Джузепе Верди
Либрето – Франческо Мария Пиаве
(по романа на Александър Дюма-син “Дамата с камелиите”)
Летен театър, 30 юни, вторник, 21 часа
БИЛЕТИ: 15, 20, 30 и 40 лв.
Диригент – Кръстин Настев
Режисьор, сценограф и художник на костюмите – Кузман Попов
Диригент на хора – Цветан Крумов
Балетмайстор – Желка Табакова
Концертмайстори – Ана Фурнаджиева, Красимир Щерев
Корепетитори – Жанета Бенун, Веселина Маринова, Димитър Фурнаджиев, Соси Чифчиян, Руслан Павлов
Репетитор на балета – Гергана Караиванова
Помощник-режисьори – Вероника Минкова, Димитър Левичаров
Суфльор – Димитър Фурнаджиев
С участието на Ирина Жекова - Травиата, Валерий Георгиев - Алфред, Свилен Николов - Жорж Жермон и др.
Пета постановка в историята на Държавна опера – Варна след постановките през 1948, 1970, 1986 и 2009 г. Премиера на настоящата постановка – 8, 11 юли 2013 г.
„Травиата“ принадлежи към известната трилогия на Верди, включваща също „Риголето“ и „Трубадур“. В хронологичен ред, това е осемнадесетата композиция на Верди и може би тази, която най-ясно предвещава зрелите му години, в които той написва опери като „Дон Карлос“, „Аида“, „Отело“ и „Фалстаф“. Либретото на „Травиата“ е написано по нашумелия роман „Дамата с камелиите“ на Александър Дюма-син. Известно е, че за основа на сюжета на романа послужила личната драма на автора, историята на любовта му към известната куртизанка Мари Дюплеси. Дъщеря на бедни селяни, Мари е изпратена в Париж от родителите си като съвсем млада девойка за да си намери работа. Изключително красива и елегантна, тя станала една от най-привлекателните жени по онова време сред обществото в Париж. Дюма-син се запознава с нея и още при първата среща е пленен от нейния чар. Техният любовен съюз не продължава много дълго, тъй като е разрушен от вмешателството на бащата – известният романист Александър Дюма, автор на прочути романи като „Тримата мускетари“ и „Граф Монте Кристо“. Интересен факт е, че всъщност прототипът на Жорж Жермон е прочутият писател Александър Дюма-баща. А в романа „Дамата с камелиите“ той е представен от автора – синът му – като много по-жесток и много по-малко благороден, отколкото в оперното произведение.
Верди възлага на своя постоянен сътрудник Франческо Мария Пиаве (1810-1876) да напише либретото, след като през 1852 вижда в Париж преработения в драма роман на Дюма-син. Съдържанието е изменено и съкратено, а имената спрямо оригинала са променени. Маргарита става Виолета, Арман – Алфред, а заглавието – „Травиата“.
Премиерата на „Травиата“ се състои на 6 март 1853 г. във Венеция. Отначало е приета сдържано, оценките са противоречиви. Но съвсем скоро „Травиата“ си спечелва славата на една от най-популярните и поставяни опери в света, което е и до днес.
Доказателство за безсмъртието на тази творба са думите, изречени от Александър Дюма-син. След като чува операта на Верди, писателят възкликва: “След петдесет години никой няма да си спомня моята “Дама с камелиите”, но Верди я обезсмърти”.