Концерт за Благовещение - световна премиера на Мартин Георгиев
Благослов от НВ Варненския и Великопреславски митрополит Йоан
Морфираща модалност – нова композиционна техника в „Морска песен”
25 март, 19.00
„Морска песен II” е втората от цикъла миниатюри за Симфоничен оркестър на оригиналния композитор и диригент Мартин Георгиев. Tворбата е завършена през януари 2016 г., 5 години след „Морска песен I”, написана по поръчка на Кралската академия за музика в Лондон, в памет на Сър Хенри Ууд.
Първата „Морска песен” е изпълнена премиерно от Оркестъра на Кралската академия под диригентството на автора, в Дюкс Хол, Лондон, а за първи път в България - от Варненската филхармония, под диригентството на автора, при откриването на юбилейния XX Европейски музикален фестивал през 2013 г. Световната премиера на „Морска песен II” ще прозвучи във Варна на Благовещение - 25 март 2016 г., в изпълнение на Варненската филхармония под диригентството на Maртин Георгиев, в присъствието на Негово Високопреосвещенство, Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, който ще благослови зрителите за големия християнски празник.
Произведението е изградено с иновативната композиционна техника Морфираща модалност, която композиторът създава в рамките на докторската си дисертация, защитена в Кралската академия за музика в Лондон през 2013 г.
Тази нова техника, изградена върху основни принципи от теорията и практиката на източноправославната монодична църковно-певческа традиция (източно пение), е вдъхновена от морфиращите образи при визуалните изкуства. „Морска песен II” е един своебразен екзегезис (тълкуване) на старата българска мелодия за песнопението "Господи воззвах" на първи глас.
Този композиционен метод, различен от западната класическа традиция, както и от по-ранната ренесансово-барокова техника на контрапункта, се основава върху характерни принципи на византийската и българската средновековна музика, развити в съвременна многогласна симфонична музикална тъкан.
В идейно отношение творбата е интерпретация на откъс от Светото евангелие, свързан с морето, страха, вярата и надеждата - Лука 8:22-25.
В програмата са включени още В. А. Моцарт – Концерт за две пиана KV365 със солисти дякон Любомир Георгиев – пиано, Антония Никова-Георгиева – пиано и Дж. Б. Перголези – Stabat Mater със солисти Даниела Димова – сопран и Бойка Василева – мецосопран.
Мартин Георгиев завършва НУИ „Добри Христов“ през 2002 г. Още по това време композира концерт за вибрафон и маримба, който представя на Международния музикален фестивал „Варненско лято“' 2002. Бакалавърска степен по ударни инструменти придобива в Музикалната академия в София, където изучава композиция и дирижиране при Васил Казанджиев, Красимир Тасков, Пламен Джуров и Милко Коларов.
Защитава докторат по композиция в Кралската академия за музика в Лондон, в рамките на който развива иновативната композиционна техника Морфираща модалност на базата на основни принципи от теорията и практиката на българската и византийската православна църковно-певческа традиция, музикалната когнитивна и перцептивна психология и техниката на морфиращите образи при визуалните изкуства.
Завършва магистратура по дирижиране в Кралската академия за музика в Лондон при Колин Метърс, Сър Колин Дейвис и Джордж Хърст, за която му е присъдена мемориалната награда „Фред Саутхол“. От 2013 г. е асистент - диригент на Кралския балет в Кралската опера Ковънт Гардън, Лондон. През 2012-2013 е поканен да композира и дирижира симфонична музика по поръчка на Генералния музикален директор на Хайделберг Йордан Камджалов. През 2010-2011 композира за Симфоничния оркестър на Би Би Си, Лондон по програма за изтъкнати млади композитори.
През 2009 г. в Лондон е премиерата на първата му опера „Огледалото“ по либрето на Марике Ван Ерде, под патронажа на Лейди Солти, Сър Чарлз Маккеръс и Ендрю Ричи. Мартин Георгиев е бил е гост-диригент на Лондонската Блуумсбъри опера, Ансамбъла за съвременна музика „Азалиа“ в Лондон, гост-диригент на Оркестъра на БНР, Софийската филхармония, Варненската филхармония, Концертния оркестър на Кралската академия в Лондон и др. Негови творби са изпълнявани във Великобритания, САЩ, Франция, Германия, Белгия, Холандия, Япония, Мексико, Канада, Гърция, България, Израел и Италия.
Лауреат е на над 15 национални и международни конкурса за перкусионисти и композитори. За произведението си „Пасакалия по две български теми“ печели конкурс за 75-та годишнина на Софийската филхармония. Произведението е селектирано и на Международния композиторски форум „Тактус“ в Брюксел през 2004 г. Същият форум селектира и през 2008 и 2011 г. негови творби, които са изпълнявани, записвани и издавани на компактдиск от Брюкселската филхармония. През 2005 г. прави транскрипции за маримба на произведения от Панчо Владигеров.
Клавирно дуо Георгиеви
Клавирно дуо Георгиеви е сформирано през 2004 г. от Антония и дякон Любомир, още студенти в I курс на Инструменталния факултет, специалност пиано в НМА ”Проф. Панчо Владигеров” в София. Участват в множество майсторски класове и академични концерти, от 2011 до 2013 г. специализират в Консерваторията на Утрехт, Холандия, в класа на Мартайн ван ден Хук. Под негово ръководство участват в майсторски класове и фестивали: „Liszt aan de Waal” 2011 в Залтбомел, “Debusy aan de Waal& Ravel in de Kapel” 2012 в Залтбомел, Холандия. Концертират в различни градове на Холандия, между които Амстердам, Утрехт, Ротердам, Алмере, а през 2012 изнасят рецитал и в Белград, Сърбия. През 2014 г. с благословението на Варненският и Великопреславски митрополит Йоан участват в концерт, посветен на Деня на православното семейство „Въведение Богородично“ в ГХГ „Борис Георгиев“ - Варна.
Дякон Любомир Георгиев е роден на 24 май 1985 г. във Варна, България в семейството на морски офицер и учителка. На 10 години постъпва в НУИ „Добри Христов” гр. Варна, специалност пиано, свири и на тромпет. След училището завършва с отличие НМА „Проф. Панчо Владигеров” в класа по пиано на проф. Стела Димитрова-Майсторова. Участва в редица концерти, прави записи в БНР, специализира клавесин и клавикорд и автентична интерпретация на ренесансова и барокова музика на старинни клавишни инструменти в Консерваторията на Амстердам. В този период дякон Любомир взима участие в редица майсторски класове, фестивали, преподава пиано, изнася концерти. От 2009 г., заедно със своята съпруга Антония Никова-Георгиева, е хорист в Руската православна църква „Св. Николай Мирликийски” в Амстердам, а през 2010 г. двамата създават и ръководят църковен хор към Българската православна църква „Св. Архангели Михаил и Гавриил” в Хага.
На 24 март 2013 г. е ръкоположен за дякон от приснопаметния Варненски и Великопреславски митрополит Кирил в КХ „Св. Успение Богородично” във Варна. През 2014 г. дякон Любомир защитава магистърска степен по теология в ШУ „Епископ Константин Преславски”. На 1 април 2014 г. дякон Любомир е назначен от Негово Високопреосвещенство, Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, за митрополитски дякон.
Антония Никова-Георгиева е родена на 31. 07. 1985 г. в Ямбол. През 1995 г. печели първа награда в Международен конкурс за млади пианисти ”Нашите деца свирят Бах” в Благоевград. Същата година е приета в СМУ ”Проф. Панчо Владигеров” в Бургас. През 2000 г. продължава обучението си в НМУ ”Любомир Пипков” в София като ученичка в класа на проф. Марина Капацинская. През 2009 г. завършва с отличие бакалъвърска и магистърска степен НМА „Проф. Панчо Владигеров” в класа по пиано на проф. Марина Капацинская. Участва в редица концерти, конкурси, прави записи в БНР. През 2011 г. завършва бакалавърска степен в Консерваторията на Амстердам, в класа по пиано на проф. Мила Баславская. През 2013 г. защитава втора магистърска степен в Консерваторията на Утрехт, със специалности камерна музика и клавирен съпровод, в класа на проф. Мартайн ван ден Хук. В същия период участва в много майсторски класове, концерти и фестивали: “Opera Pietje” в Амстердам, „Liszt aan de Waal” 2011 в Залтбомел, „Operadagen Rotterdam” и др. Работи като корепетитор в хореографското училище в Гауда, като хормайстор, корепетитор и вокален педагог в Йесп, преподава пиано и става корепетитор в Консерваторията на Утрехт.
През месец март 2013 г., след ръкоположението за дякон на нейния съпруг, се премества от Амстердам във Варна. Работи като корепетитор в НУИ „Добри Христов”, Хора на Варненските момчета и младежи, в майсторския клас по цигулка на проф. Минчо Минчев в рамките на ММФ „Варненско лято”.