Варна има нужда спешно от нова концертна зала. Това казаха в интервю за БТА диригентът Емил Табаков и цигуларят Минчо Минчев.

 

Според тях верен знак за това е фактът, че концертът им тази вечер с оркестъра на Варненската опера бе разпродаден и се наложи да се обяви извънредно втора дата. Надявам се, че с новото ръководство на града най–накрая ще бъде осъществен този проект, сподели проф. Минчев. Винаги може да намерим купища причини нещо да не се направи, защото има по–значими неща, но културата на един народ е страшно важна и град като Варна трябва да има концертна зала, добави той. Според Табаков проблемът стои във всички български градове, включително в София. Той се надява концертна зала да бъде построена първо във Варна и другите градове да продължат делото.

 

Според музикантите новата зала е задължителна за провеждането на 100–годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“, която предстои през 2026 г.

 

Маестро Табаков сподели, че на юбилея би искал да прозвучат произведения, които не е възможно да се свирят ежедневно. „Има големи творби, които не мисля, че досега са свирени във Варна, защото това изисква много повече потенциал, голям оркестър и хор. Необходимо е да се обединят усилия в някаква копродукция и да се направи нещо голямо и тук отново изниква въпросът за залата“, смята той.

 

Диригентът има наблюдения, че за разлика от преди, през последните десет години варненската публика обича да слуша нови съвременни произведения, каквито по–рано са се изпълнявали предимно в Русе. „Сега ми се струва, че Варна напредва в това отношение, което е много похвално“, допълни той. 

 

Проф. Минчо Минчев отбеляза, че трябва навреме да се обмисли програмата на юбилея на „Варненско лято“, защото 2026 г. е много близо. По думите му е добре да има няколко концепции, от които да се комбинират различните предложени идеи. „Трябва да стане едно значимо събитие, защото 100–годишнина е голям повод. Това е раждането на един музикален фестивал, създаден с толкова много любов и желание от най–значимите творци и културтрегери на онова време. В началото той е за българска музика, но постепенно се разраства. Не трябва да забравяме, че в центъра му е музикалният фестивал и нищо друго, което е около тази културна програма на град Варна“, посочи цигуларят. Според него би трябвало личности и музиканти от ранга на Емил Табаков да присъстват на тази 100–годишнина. Надявам се да мога и аз лично да се насладя на празниците, добави той.

 

На екипа, който ще работи за юбилея, проф. Минчев пожела успех и да бъде много взискателен, прецизен и критичен към това, което ще влезе в програмата, за да остане събитието като нова емблема на бъдещата 100–годишнина на фестивала.

 

Цигуларят изрази надежда тази година да реализира отново своя майсторски клас в рамките на Лятната музикална академия на фестивала „Варненско лято“. Винаги съм смятал, че влизането в болница е единствената причина да откажеш концерт или ангажимент, което се случи за съжаление миналата година, сподели той. „Смятам, че съм бил в основата на създаването на тази академия, благодарение на колаборацията с проф. Ифра Нийман. Тя стана едно пулсиращо ядро от майсторски класове и концерти, които са много важни за младите талантливи хора, които за наше щастие имаме в България, да бъдат те в контакт с много големи личности. Това е било винаги желанието ми“, каза професорът и пожела да има повече средства за култура и за Лятната музикална академия, за да има по-голямо разнообразие на значими педагози.

 

Попитан за плановете си, Минчо Минчев сподели, че му предстои свирене в Германия и среща със „Софийски солисти“ на Мартенски музикални дни и пожела здрава, успешна и любвеобилна година. Емил Табаков разкри, че има творчески идеи, но чака да дойде лятото, когато има по–малко ангажименти и може да композира.

 

 

/линк/