Унгарският културен институт гостува за откриването на оперния сезон 2015-2016 във Варна
- Създадена на Петък, 11 Септември 2015 11:50
Старт на 69-ия творчески сезон на Държавна опера Варна с премиерната постановка «Царицата на чардаша» и изложба на Жолт Сабоки
На 15 септември от 18 часа, един час преди спектакъла на „Царицата на чардаша”, в експозиционното пространство на партерното фоайе зрителите ще бъдат посрещнати от изложбата „Крепости в Карпатския басейн – Х-ХVІІІ век” на известния унгарски фотограф Жолт Сабоки. Изложбата, която е предоставена от Унгарския културен институт в София, ще бъде открита лично от директора на института, г-жа Дьорди Димитров и ще съпътства спектаклите на Основна сцена в продължение на един месец.
На територията на Унгарското кралство са построени повече от петстотин крепости, предимно върху антични и ранно-средновековни основи. Много от тях са изградени след голямото монголско нашествие през ХІІІ век, но по-късните епохи значително ги променят, а през ХVІІІ век, след края на войните с турците и австрийците, настъпва бавната им разруха. Фотоизложбата „Крепости в Карпатския басейн – Х-ХVІІІ век” от Жолт Сабоки дава възможност на зрителите да опознаят това огромно културно-историческо богатство.
Жолт Сабоки (1941–2009) завършва журналистика, работи като стругар, занимава се активно с фотография. Става прочут с поредица самостоятелни изложби в Унгария и други европейски страни. Още от 1974 година се насочва към фотографско изследване на отделни културни центрове и пояси, с което става основоположник на жанра научно-историческа фотографска книга в Унгария.
В резултат от неговите пътешествия се раждат многобройните му фотографски албуми с монографичен характер, съдържащи съответните научно-исторически студии. Два от тях са пряко свързани с България – “Книга за иконите” (1981) и “Български манастири” (1983). През 1988 година Жолт Сабоки получава заслужено признание за своя талант – удостоен е с наградите “Бела Балаж” и “За унгарското изкуство”.
След откриване на изложбата старт на новия оперен сезон ще даде най-новата варненска постановка на „Царицата на чардаша” от Имре Калман - една динамична, елегантна и подчертано танцувална версия с много препратки към съвремието на Николай Априлов. Негови съмишленици в постановъчния екип са художниците Радина Близнакова и Лилия Бабунова, заедно с хореографите Татяна Янева и Иво Адов.
„Царицата на чардаша” може и да навършва 100 години през 2015-та, но те никак не й личат», твърди известният с пристрастието си към оперетния жанр режисьор. Колко прав е той доказа по блестящ начин юлската премиера на Царицата в Опера в Летния театър. Спектакълът впечатлява както с изключителната мелодика на музикалната партитура, така и с драматургията и пълнокръвно изградените характери. В единството между музика и драматургия се крие и изключителното въздействие на „Царицата на чардаша”.
«Това може едновременно да бъде пиеса, която да се играе в драматичен театър, може да се изпълнява и концертно със солисти и оркестър, и разбира се, да се постави като спектакъл. В нито една от тези три различни сценични форми „Царицата на чардаша” няма да загуби от силата и очарованието си. Надявам се зрителите, също като мен, да бъдат привлечени от енергично раздвижените гледки на балета, на унгарския чардаш, на мащабното хорово присъствие. Изисква се широк замах, който да подведе и подчини всички тези компоненти на основната идея на спектакъла, а тя е простичка - любов, любов и пак любов!», обобщава концепцията си Николай Априлов.
На диригентският пулт на 15 септември ще застане гост-диригентът Атанас Варадинов. В главните роли ще повторят успеха си от лятната премиера Олга Михайлова-Динова (Силва), Борис Луков (Едвин), Бойка Василева (Цецилия), Веселин Вачев (Едвин), Лиляна Кондова (Щаси) и в останалите роли - Людмил Петров, Владислав Владимиров, Петър Петров, Закар Гостанян и познатият с комедийния си талант актьор от Варненския драматичен театър Пламен Георгиев.