МАДАМ БЪТЕРФЛАЙ

МАДАМ БЪТЕРФЛАЙ

опера от Джакомо Пучини

Премиера

МАДАМ БЪТЕРФЛАЙ

Купете билети

Хор и оркестър на Държавна опера Варна

Либрето: Луиджи Илика, Джузепе Джакоза, Диригент: Найден Тодоров, Режисьор: Нина Найденова, Сценография: Петко Танчев, Костюми: Цветанка Петкова – Стойнова, Хореография: Боряна Сечанова, Диригент на хора: Теодора Георгиева, Стефан Бояджиев, Ръководител художествено осветление : Валентин Андонов, Светлинен дизайн: Денислав Григоров, Фотография: Росен Донев
С участието на:
Соня Йончева,
Михаела Берова,
Рикардо Маси,
Лилия Илиева – Михайлова,
Пламен Димитров,
Пламен Райков,
Велин Михайлов,
Гео Чобанов,
Людмил Петров,
Илко Захариев ,
Петър Петров,
Галина Великова,
Елеонора Христова и
Дария Зекова

Хор и оркестър на Държавна опера Варна

Продължителност: 2 часа и 30 минути
3 действия | 1 антракт
Премиера: 10 август 2024 г.

През 2024 година музикалният свят отбелязва 165 години от рождението и 100 години от смъртта на великия Джакомо Пучини, безсмъртен с изключителните си творби. Държавна опера Варна се включва в честванията със специална селекция от емблематични заглавия на композитора.

 

На въпроса какво може да я разплаче, Соня Йончева отговаря „Финалът на „Мадам Бътерфлай“. Нейната Чо-Чо Сан печели възхищението на публиката и на критиката, която я нарича „рядък диамант на оперното изкуство“. 

 

След виенския ѝ дебют в ролята за нея пишат „Йончева предефинира оперното изпълнение. Интерпретацията ѝ на Чо-Чо Сан показва забележителната ѝ сценична еволюция“. На 10 август ще е първото за България участие на Соня Йончева в „Мадам Бътерфлай“ след фурора ѝ в ролята в поредицата спектакли наБерлинската опера от началото на годината.

 

Съвършената музика на Пучини разказва за Изтока и традициите му чрез трагичната любовна история на японската гейша и американския морски офицер. Постановката на режисьора Нина Найденова представя чувствената творба с метафората за американската мечта, изобразена с кадри от черно – бялото кино. Декорът е на Петко Танчев, а японските облекла са дело на Цветанка Петкова – Стойнова.

По време на посещение в Лондон, Пучини гледа в един от лондонските театри драмата „Гейша“ от Дейвид Беласко, написана по новелата на американския писател Джон Л. Лонг. 

 

Той е завладян от личната драма на нещастната японска девойка и решава да композира опера по този сюжет. 

 

Неговите литературни сътрудници Луиджи Илика и Джузепе Джакоза се залавят с либретото, а Пучини написва първото действие, преди окончателно да е готов текстът на цялата опера. 

 

При писането на музиката, композиторът изучава японските народни песни. 

 

Освен многото трудове, които проучва, той се запознава и с живата японска песен и записва много японски напеви от жената на японския посланик в Рим Окияма, някои от които използва в музиката си. 

 

Партитурата на „Мадам Бътерфлай“ с подзаглавие „Трагедията на една японка“, е завършена в края на 1903 г., а премиерата е на 17 февруари 1904 г. в миланския театър „Ла Скала“.

История на създаването

Джузепе Верди умира през 1901 г. и Пучини някак естествено вече е смятан за най-големия съвременен италиански оперен композитор. По време на едно посещение в Лондон, композиторът вижда в един от лондонските театри драмата „Гейша“ от Дейвид Беласко (1853–1931), написана по новелата на американския писател Джон Л. Лонг. 

 

Той е завладян от личната драма на нещастната японска девойка и решава да композира опера на този сюжет. Сега отново неговите литературни сътрудници Луиджи Илика (1859 – 1919) и Джузепе Джакоза (1847–1906) се залавят с либретото и скоро Пучини написва първото действие, преди окончателно да е готов текстът на цялата опера. При писането на музиката Пучини изучава японските народни песни. Освен многото трудове, които проучва, той се запознава и с живата японска песен.

 

Композиторът записва много японски напеви от жената на японския посланик в Рим Окияма, някои от които използува в музиката си. В тази си творба, както и в предишните си опери, Пучини отново акцентира върху образа на главната героиня. За разлика от драмата на Беласко, в операта Пинкертон не е отрицателен герой, а е създаден в духа на традиционния оперен любовник. 

 

Партитурата на „Мадам Бътерфлай“ е завършена в края на 1903 г., а премиерата е на 17 февруари 1904 г. в миланския театър „Ла Скала“. За голяма изненада на поклонниците на Пучини, новата му опера се проваля. На първото представление се чуват свирки и негодувание. Пучини се съгласява с предложението на издателя си да преработи операта от две в три действия, като прибавя някои нови музикални епизоди — арията на Пинкертон и др. В новата си редакция „Мадам Бътерфлай“ се изнася в град Бреша, но този път с огромен успех и скоро завладява всички оперни сцени. 

Още по темата

Соня Йончева разпръсна розовата магия на „Мадам Бътерфлай“ във Варна

Красиво и много болезнено като падащите розови листчета от вишните в Япония – това чувство завладя публиката на премиерата на „Мадам Бътерфлай“ на Държавна опера Варна.

Артисти

Соня Йончева
Соня Йончева
Мадам Бътерфлай
Рикардо Маси
Рикардо Маси
Пинкертон
Принц Ямадори
Людмил Петров
Людмил Петров
Комисар
Илко Захариев
Чиновник
Петър Петров
Якусиде
Галина Великова
Майката
Елеонора Христова
Братовчедка
Дария Зекова
Дете
Репертоар