
САМСОН И ДАЛИЛА
опера от Камий Сен-Санс
Оркестър, хор и балет на Държавна опера Варна
Копродукция с Национална опера и балет на Албания
Оркестър, хор и балет на Държавна опера Варна
Копродукция с Национална опера и балет на Албания
3 действия | 1 антракт | 4 картини

Една от трите най-известни френскоезични опери, „Самсон и Далила“ е написана в последната четвърт на XIX век от композитора Камий Сен-Санс и либретиста Фердинанд Льометр. Творбата разказва прочутата библейска история за Самсон – смелият предводителя на евреите срещу филистимците, съблазнен от красотата на Далила – жрицата на бог Дагон. В сюжета има сила, страст и предателство, а сценичният драматизъм и музиката оставят зрителите без дъх.

Музиката е изключително богата, с изобилие от въздействащи мелодии, а характерите на персонажите са изградени силно психологически. Арията на Далила „Mon coeurs’ouvre à ta voix” е сред най-красивите в световния репертоар за мецосопрано. Емблематичен откъс е и „Вакханалията“ от трето действие, изобразяваща съблазняването на Самсон от Далила, често изпълнявана и като самостоятелна концертна пиеса.
История на създаването
Камий Сен – Санс (1835 – 1921) е един от най-ярките и популярни френски композитори през втората половина на XIX и началото на ХХ век. За своето време е сред най-уважаваните композитори и обществени фигури не само във Франция. Още 13-годишен постъпва в Парижката консерватория със специалности орган и композиция.
Вицепрезидент на Националното музикално общество (Societe Nationale de Musique), което популяризира изпълнения на най-значимите френски оркестрови произведения, член на Френския музикален институт, Доктор на Университета в Кеймбридж, почетен член на Петербургското отделение на Руското музикално общество. Автор е на музикално – критични материали, есета, поезия, литературни пиеси. Работи като органист и преподавател по пиано, концертира в много страни, изпълнявайки предимно собствени творби. Композира около 130 опуса във всички жанрове.
Сред най-популярните са Виолончеловият концерт, Четвъртият концерт за пиано, Третият за цигулка, Третата симфония с орган, операта „Самсон и Далила“, „Карнавал на животните“ и други, създадени през 70-те – 80-те години на XIX век. Автор е на тринайсет опери, три оратории, кантати, меси, три симфонии; симфонични поеми, сюити, инструментални концерти, камерно – инструментални пиеси и ансамбли, песни, пиеси за орган и др.
Сен – Санс започва да работи върху „Самсон и Далила“ през 1867 г., възнамерявайки да напише оратория, но неговият либретист Фердинанд Лемер, го убеждава в театралния потенциал на произведението. Ференц Лист предлага да я постави в музикалния двор на Великия херцог във Ваймар, където работи като музикален директор. Премиерата се е състояла на 2 декември 1877 г. в театър Grossherzogliches под диригентството на Ференц Лист.
Операта е базирана на сюжет от Стария завет (Книга на съдиите, XVI). Това е третата опера на Сен – Санс (от общо 13). Посветена е на именитата певица Полина Виарди Гарсия.
Още по темата
Живописният опус на Камий Сен – Санс
Маестро ГРИГОР ПАЛИКАРОВ пред ВИОЛЕТА ТОНЧЕВА за нетипичната драматургия и мащабните живописни платна в операта „Самсон и Далила“ от Камий Сен – Санс, логиката в разгъването на музикалното и драматургично действие, изграждането на адекватни съотношения и динамика, мястото на хора, многопластовостта в образа на Далила и изискванията към мецосопрана, прозрачността на звука и изяществото на френския стил, „Самсон и Далила“ в началото на големия разказ за ролята на личността в историята и разбира се – за любовта.
За първи път операта „Самсон и Далила“ от Камий Сен – Санс оживява на варненска сцена
Операта „Самсон и Далила“ от Камий Сен – Санс се поставя за първи път във Варна. Тя ще бъде представена премиерно тази вечер в Летния театър в града. Диригент – постановчик е Григор Паликаров.