
ДАМА ПИКА
опера от П. И. Чайковски
ДАМА ПИКА
3 действия | 1 антракт

В своя анализ на творбата Вера Немирова изтъква, че ако през 2007 г. е търсела един по-реалистичен прочит на „Дама Пика“, сега нейните търсения във варненската постановка определено са в сферата на психологическата драма.
За разлика от новелата на Пушкин, в която героят Герман е показан като безчувствен и пресметлив, П.И. Чайковски го дарява с богата, опасна за него самия и обществото свръхчувствителност.
Една разделена на две личност, разкъсана между две страсти: невъзможната любов към Лиза и страстта към хазартната игра.
До момента, в който увлечението към играта го обзема изцяло, той носи съпричастието на зрителя. Все повече обаче страстта към играта и печалбата надделяват в него и той забравя своята първоначална цел: да се пребори за любовта си.
За разлика от него, Лиза преследва своята докрай, зарекла се да свърже живота си с Герман, даже и той да е престъпник. С цената на това да погуби себе си тя тръгва с цялото си същество към него.

Тук се разделят техните пътища, а меридианът, който едновременно ги свързва и дели, е съдбата на старата Графиня.
Бившата „Московска Венера“, известна светска дама и страстна картоиграчка, среща своя смъртен ангел в Герман, а той се оглежда в нея като в холограма. Както им предсказва баладата на Томски, че Графинята ще получи смъртен удар от онзи, който страстно любящ ще дойде да й изтръгне тайната на печелившите три карти, те са свързани съдбовно.
Любовният триъгълник на Ерос и смърт оплита Герман, Графинята и Лиза и води до фатален край на тримата.
Самият Чайковски е част от всеки един свой образ. Силуети от неговия комплексен и много изстрадал характер се намират във всеки един от героите му.
На първо място, „Дама Пика“ поради това е една силна психологическа драма, а на второ и не последно, разтърсваща социална трагедия, в която в светът на богатите няма място и право на любов един беден и обикновен човек като Герман.
История на създаването
Операта „Дама Пика“ е написана от Пьотр Илич Чайковски през 1890 г. във Флоренция. Либретото е на брата на композитора – Модест Илич Чайковски по едноименната повест на Александър Пушкин. Премиерата се е състояла на 19 декември 1890 г. в Мариинския театър, Санкт Петербург. Спектакълът има голям успех и до днес остава едно от върховите постижения на оперното творчество на Чайковски. Повестта на Пушкин е написана в проза, а либретото е в стихотворна форма, като в написването на стиховете участва и самият композитор.
Идеята за опера по драмата на Пушкин принадлежи на директора на императорските театри в Русия, Иван Всеволожки. Намерението му е да представи грандиозен спектакъл от епохата на Екатерина Велика. Чайковски първоначално не харесва сюжета и отказва, но тъй като брат му доста напредва с либретото, той напуска Русия и заминава за Флоренция, където работи много усърдно и завършва цялата опера за 44 дни.
Силно увлечен от работата си, той възприема образите на героите като реални личности, дори в писмо до брат си споделя: „когато стигнах до смъртта на Герман и заключителния хор, ми стана толкова мъчно за Герман, че започнах силно да плача. Оказва се, че Герман за мен не бе само предлог да пиша една или друга музика, а през цялото време е бил жив човек...“.